Пол Ренд і Сол Басс
Справжнє ім’я Пола Ренда (1914 - 1996)— Перетц Розенбаум. Цілком ймовірно, що сьогодні він залюбки б залишився Перетцом, але тоді часи були інакші. Він народився в Нью-Йорку в ортодоксальній єврейській сім’ї. З дитинства він захопився образотворчим мистецтвом і вже в юному віці почав малювати вивіски для продуктової крамниці свого батька.
Кар’єра почалася зі створення стокових зображень (мене здивувало, що в 30-х уже були стокові зображення), які постачалися в різні газети та журнали. Саме тоді Перетц вирішив замаскувати свою єврейську ідентичність, і скоротив ім’я до суто американського Пола та взяв Ренд від прізвища свого дядька.
У свої двадцять років він уже створював роботи, які почали завойовувати міжнародне визнання. Пол Ренд швидко дістав репутацію «сірого кардинала» графічного дизайну.
Ренд був найвідоміший корпоративними логотипами, які він створив у 1950-х і 1960-х роках: IBM, ABC, UPS, NeXT. Він був одним із перших американських комерційних художників, які прийняли та практикували швейцарський стиль графічного дизайну.
Своє творче кредо Ренд сформулював так: «Візуальна комунікація будь-якого роду, від рекламних щитів до побутових оголошень, мусить вважатися втіленням форми та функціональності, об’єднанням гарного та корисного». Еге ж схоже на всі сьогоденні постулати в дизайні цифрових продуктів?
Ренд залишався популярним на ринку й у похилому віці, працюючи на замовлення до кінця свого життя, беручи (за чутками) 100 000 доларів за одну роботу.
Сол Басс (1920 — 1996) — графічний дизайнер та режисер, відомий створенням афіш, постерів для кінофільмів, а також корпоративних логотипів. У 1969 році був дістав Оскар, як найкращий режисер зі своїм фільмом Why Man Creates.
Так само як і Ренд, Басс рано почав навчатися дизайну. Проте слава прийшла трохи пізніше аніж до Ренда. У 1955 році Басс створив вступну заставку до кінострічки «Людина із золотою рукою».
Ця робота набула розголосу за свою сміливість і зробила Басса знаменитим в індустрії дизайну.
Далі Басс працював з Альфредом Хічкоком, Стенлі Кубриком і Мартіном Скорсезе. Серед його найбільш відомих робіт: вступна заставка у фільмі «Запаморочення», «На північ через північний захід» і «Психо». Для останніх Басс створив заставки, використовуючи кінетичну типографіку. І ці революційні роботи вже закарбували ім’я дизайнера в історії.
Заставка запаморочення заслуговує перегляду. Це одна з перших заставок в історії кінематографа, яка не просто інформувала титрами, але задавала настрій, одразу налаштовувала глядачів і створювала певні очікування.
У 70-80 Басс взяв перерву в роботі в кіноіндустрії та працював на різні компанії, створюючи логотипи та фірмові стилі. Найвідоміші його роботи:
Сол Басс став одним з перших представників дизайнерів-генералістів. Він графічний дизайнер, але він ще й видатний режисер (Оскар!). Він також був фотографом і займався архітектурою. Він не гребував робити корпоративні стилі та логотипи. Сам він казав, що «дизайн — це спосіб візуального мислення». Тож чим більше ми насичуємо себе різноманітними знаннями та спеціалізаціями, тим зрештою ефективнішим буде наше мислення.
P.S. Друзі, я також ділюся корисним контентом у своєму Substack, де ви можете оформити підписку з отриманням доступу до навчальних матеріалів та менторських консультацій за запитом. Ви також можете підтримати «Ейдос» через buymeacoffee, або поширенням цієї статті. Дякую! 🤗