Бути ефективним лідером: що це означає та яка ціна?
Інсайти, що допомогли мені стати лідером у сфері дизайну
Уперше я відчув смак влади 10 років тому, коли став керівником невеликої команди дизайнерів. Тоді мені підпорядковувалися 3 дизайнери. Однак моя робота зводилася до натискання кнопок: «затвердити відпустку», рідкісними зустрічами «тет-а-тет» і розподілом завдань. Я був занадто молодий і недосвідчений, аби стати справжнім лідером, але тоді я зробив свій перший крок в управлінні.
Подальші кілька років своєї кар’єри я провів вивчаючи технології, опановуючи мистецтво створення цифрових продуктів, а також відточуючи свої професійні навички. Усе змінилося кілька років тому, коли управлінські обов’язки почали забирати щонайменше половину мого часу. Я почав більше інвестувати в soft навички: комунікацію, управління конфліктами, психологію тощо.
Тож я занурився у вивчення всього, що міг, про менеджмент і лідерство, намагаючись стати гарним керівником. І найперше, що я зрозумів, це те, що бути хорошим менеджером — це не те саме, що бути хорошим лідером.
Інсайт 1: менеджер — не є лідером.
Менеджери можуть бути лідерами, але можуть і не бути ними. Менеджерам притаманна здатність виходити за межі своїх ролей і ставати надихаючими лідерами, але не всі вирішують скористатися цією можливістю, аби керувати з візією та натхненням.
Якщо ви хочете заглибитися саме в управлінську частину історії, я можу порекомендувати вам цю статтю, написану моїм колегою по цеху, який є чудовим менеджером дизайнерів. Тут зможете зрозуміти, що таке дизайн-менеджмент і яких навичок він вимагає, насолоджуючись неперевершеною графікою від автора. Але ми тут, щоби поговорити про лідерство, тож рушаймо далі.
Визначення лідерства
Гаразд, спочатку нам потрібно розмежувати менеджерів та лідерів.
Що роблять менеджери? Звичайно, вони мають підлеглих, вони розподіляють завдання і намагаються максимізувати ефективність команди.
Що роблять лідери? Замість підлеглих у них є послідовники. Лідери — це ті, хто визначає загальне бачення та мету. Вони зосереджені на створенні цінності та, що не менш важливо, на тому, щоб інші (окремо взяті спеціалісти) були ефективними. Вплив — це те, у чому вони зацікавлені найбільше.
Інсайт 2: кількість послідовників, а не підлеглих, вимірює рівень лідерства.
Чи будь-хто може бути лідером, навіть дизайнер без химерного титулу на кшталт «директор», чи «тім-лід»? Відповідь — так.
Уявіть собі таке: Ісус Христос не був імператором Риму, а лише теслею. На піку своєї кар’єри він мав лише одну справжню команду. У порівнянні з величезною організацією, яку мали такі великі боси, як Август і Тиберій, Ісус не мав абсолютно ніякої влади. Але скільки справжніх послідовників мали ці імператори, і скільки вони мають сьогодні? Пан Ісус же навпроти мав і досі має багато послідовників. І це робить його одним із найбільших лідерів усіх часів (звичайно, якщо не брати до уваги перебільшення церквою його історії постфактум).
Інсайт 3: влада може дати вам кращу відправну точку.
Багато дизайнерів у своїй кар’єрі стикаються з вибором: залишатися індивідуальним контриб’ютором і розвиватися в межах свого ремесла, намагатися стати незамінним виконавцем, або ж перейти в менеджмент і значно збільшити свій прибуток, здобути владу, а згодом, можливо, і вплив.
Уявімо собі дизайнера, який прагне бути лідером, але не дуже добре вміє робити дизайн. Такий дизайнер рідко просувається корпоративними сходами. Ви можете зі мною сперечатися, і завжди є винятки з правил, але в моїй практиці формула залишається незмінною: ви робите свою роботу добре > ви допомагаєте іншим стати більш ефективними > ви здобуваєте визнання і владу > ви дістаєте шанс впливати на інших.
А потім, якщо цей вплив є цінним, якщо іншим резонує ваше лідерство, і якщо компанія досягає успіху частково завдяки вам, тоді ви можете стати лідером і почати створювати власну армію послідовників.
Тож так, ви можете стати лідером, не маючи влади й високих посад, використовуючи харизму та сильні ораторські навички. Однак, доводячи свою спроможність і просуваючись корпоративними сходами, ви прискорюєте шлях до впливу.
Як стати лідером?
В мережі ви знайдете запаморочливий набір стилів лідерства: демократи та авторитарні лідери, трансформаційні та бюрократи тощо. Ось один із найбільш повних списків. Усі вони варті того, аби взяти їх до уваги, але на практиці вони допоможуть вам обрати стиль, виходячи із ситуації, культури компанії та ваших власних особливостей для організації команди.
На початку це не має особливого значення. Найперше, про що ви маєте подумати, це не про те, який стиль ви хотіли б успадкувати, а про те, як завоювати довіру.
Інсайт 4: люди тягнуться до тих, кому довіряють, незалежно від посади.
Якщо все починається з довіри, то як її здобути?
Крок 1. Встановлюйте планку якості та ставайте прикладом для інших.
У певному сенсі нам, дизайнерам, пощастило — ми є сполучною ланкою між бізнесом, користувачами та командами розробників. Водночас інші можуть страждати від такого широкого кола обов’язків і необхідності бути ефективними комунікаторами. Але ті, хто може працювати лише в заданих рамках і не може впоратися з умовами невизначеності, не готові рухатися вгору і ставати лідерами.
У будь-якому разі, все починається з результатів, які ви досягаєте, з якості вашої роботи. Якщо ваші рішення (або ви були частиною цих рішень) призвели до того, що користувачі стали щасливішими, а компанія отримала більше прибутку — вітаю, ви робите перші необхідні кроки!
Ваші розробки, їхня якість, як ви організовуєте свою роботу, а також те, як ви демонструєте і обстоюєте свої рішення — це фундамент, з якого починається лідерство. Люди починають звертатися до вас за порадою. Вам дають дедалі складніші завдання. Зрештою, ви здобуваєте перших підлеглих, які допомагають вам досягати поставлених цілей.
Крок 2. Робіть інших ефективними.
Щойно ви стаєте певною рольовою моделлю для інших, тоді для вас відкривається чергове вікно можливостей. Навчитися робити інших ефективними — це наступний крок на шляху.
Що для цього потрібно робити? Від простої моральної підтримки ваших колег, до впровадження нових процесів і церемоній для прискорення або підвищення ефективності окремих людей та особистого наставництва інших дизайнерів. Такі дії з вашого боку зміцнять ваш авторитет і дадуть вам визнання як лідера.
Інсайт 5: на відміну від менеджера, який дбає про успіх команди, лідер дбає про успіх людей.
Ось фраза, яку я почув на курсі NNG під назвою «UX Leader: Essential Skills for Any UX Practitioner»:
Інсайт 6: «Лідерство — це здатність людини бути ефективною», Еван Санволл
Відтоді я використовую це як девіз.
Крок 4. Розвивайте таланти інших.
Коли ви починаєте дбати не лише про себе та свій успіх, але і про успіх ваших колег, ви починаєте створювати ту саму базу послідовників. Фундаментальною основою для масштабування вашого лідерства є те, скільком талантам ви допомогли розвинутися, скільки людей завдячує вам просуванням по кар’єрних сходах, успішним подоланням викликів і конфліктів, розширенням своїх професійних навичок.
Крок 5. Підвищуйте свій престиж.
У міру того, як ваша діяльність і успіхи продовжуватимуться, ви побачите, що навіть зовсім незнайомі люди, які навіть не є членами вашої команди, можуть стати вашими послідовниками. По суті, це вершина лідерства, коли люди йдуть за вами через те, ким ви є, і ті цінності, які ви представляєте.
Яка ціна лідерства?
Більше не буде ніякого дизайну. Так само, як немає його в цій статті.
Необхідні кроки та навички для того, аби стати лідером, будуть ідентичними для розробника, інженера та лікаря. І для всіх них ціна розвитку як лідера однакова: чим далі, тим менше ремесла.
Стати керівником та лідером не є природним розвитком у кар’єрі дизайнера. Це вимагає іншого набору навичок, які ви не можете здобути, працюючи дизайнером.
Інсайт 6: чим глибше ви занурюєтеся в лідерство, тим менше ви будете займатися дизайном.
У якийсь момент ви побачте, що вся ваша робота тепер — це планування, години спілкування з іншими людьми й тонни думок про них, їхню роботу та їхні життя. А у вашому житті не залишилося жодного пікселя. Це і є ціна, яку платить кожен фахівець, коли стає менеджером і лідером.
P.S. Друзі, я також ділюся корисним контентом у своєму Substack, де ви можете оформити підписку з отриманням доступу до навчальних матеріалів та менторських консультацій за запитом. Ви також можете підтримати «Ейдос» через buymeacoffee, або поширенням цієї статті.
Дякую! 🤗