«Кради, як митець»
«Красти» дизайни, як митець означає трансформувати те, що вже було створено, а не просто копіювати. Будь-який найвидатніший митець надихається роботами інших, хто був до нього та позичає, комбінує і зрештою трансформує певні прийоми, деталі та сюжети. Усе оригінальне завжди проростає з того, що вже існує. Я послуговуюся цим принципом і у власній роботі. На початку кар’єри я хотів створювати унікальні та яскраві речі, дістаючи їх легко та просто з голови. Проте нічого надто приголомшливого з цього не виходило. З досвідом я зрозумів: аби робити дизайн, що розв’язуватиме проблеми користувачів, нестиме позитивні емоції й буде оздоблений wow-ефектами, то спочатку мені треба дослідити дизайнерську спадщину. Необхідно зрозуміти, що створили інші дизайнери до мене, закарбувати в пам’яті існуючи патерни та найкращі практики, ретроспективно передивитися та відрефлексувати тренди.А потім необхідно вдягти капелюха такого собі діджея та спробувати заміксувати все те, що бачиться ефективними, або ж красивим.
Як це робити на практиці?
- Насамперед вам знадобиться moodboard. Скажімо, ви працюєте над застосунком соціальної мережі. На вашому першому та головному екрані — стрічка повідомлень. Ми йдемо на dribbble, behane, pinterest, галерею red dot awards тощо і зберігаємо на своїй дошці все те, що вбирає очі. І це не обов’язково застосунки інших соціальних мереж, це може бути все, що завгодно! Ви просто шукаєте речі, які вам подобаються та які потенційно можна використати у вашому дизайні.
- Далі ви маєте зрозуміти, навіщо дизайнер використав той чи інший елемент, що вас чіпляє. Чому він вас чіпляє? Це просто красиво, або це поліпшує досвід користувача? Як ви це можете використати у своєму контексті? Проаналізуйте свої знахідки.
- Тепер починається «творчий пошук» і діджейська робота в дизайні: ви ітеруєте, шукаєте і створюєте свою власну, оригінальну роботу, базуючись на ідеях та концептах з інших робіт.
Наприклад, ви знайшли певний цікавий дизайн навігації й використали її принцип. Додали власні іконки, модифікувавши їх та наблизивши до побаченої в іншій роботі стилістики. Наклали кольори бренду. А вишенькою на торті стала невеличка й легка анімація іконок із чергового побаченого раніше джерела.
У своїй книзі «Кради, як митець» Остін Клеон пропонує взагалі перестати турбуватися про те, аби бути оригінальним. Це особливо важливо для дизайнерів, які не є по суті митцями, а швидше інформаційними інженерами. Він пропонує натомість зосередитися на ефективному початку роботи — на прокрастинації. Прокрастинувати в процесі творчого пошуку — це не просто нормально, це ще й потрібно і є досить продуктивною практикою. Раптові осяяння і спалахи геніальності часто трапляються саме тоді, коли ви дозволяєте своєму розуму блукати. Клеон пропонує зробити прокрастинацію частиною рутини. Робота дизайнера завжди є результатом усього того, що вплинуло на нього, і чим різноманітніші шляхи вашого блукання та пошуку, тим більш креативним та оригінальним буде результат.
P.S. Друзі, я також ділюся корисним контентом у своєму Substack, де ви можете оформити підписку з отриманням доступу до навчальних матеріалів та менторських консультацій за запитом. Ви також можете підтримати «Ейдос» через buymeacoffee, або поширенням цієї статті. Дякую! 🤗