Контрольний список характеристик для ефективної презентації дизайну
Або як ділитися своїми напрацюваннями у найефективніший спосіб
Зворотний зв’язок для дизайнера — це двигун прогресу! Мене, бува, питають: «А як зрозуміти, що я вже виріс із джуніора?». То я відповідаю, що основним показником буде ставлення до зворотного зв'язку і того, наскільки активно дизайнер його шукає. Річ у тім, що молоді дизайнері більш тремтливо дивляться на свої дизайни, бачать свої макети, не стільки як певні технічні рішення, а як витвори мистецтва. Коли такий підхід перестає бути актуальним, тоді джун стає спеціалістом!
Далі настає час для шліфування навички ефективної комунікації. Найгірший сценарій — це закинути своїм колегам, менеджерам, замовниками макети та запитати їх: «Ну, як вам? Сподіваюся, подобається»! Таким чином ви відкриваєте двері у справжні джунглі фідбеку, з водоспадами коментарів, на тему й не дуже, з купою питань тощо. Тож чи то під час презентації у крос-функціональній команді, чи на критичній сесії серед дизайнерів, чи перед ширшою аудиторією, чітка комунікація є ключем до вдосконалення вашого дизайну.
Надання й отримання зворотного зв’язку може бути непростим завданням. Адже те, як ви запитуєте та сприймаєте фідбек, суттєво впливає не тільки на розвиток проєкту та якість ваших макетів, але й на моральний дух команди і культуру в компанії. Тому важливо презентувати вашу роботу ефективно.
Цей короткий чек-лист допоможе вам підготуватися до чергового дизайн-ревью (aka дизайн-критики). Слайди чи демонстрація у Figma? Який контекст надавати? Скільки? Чи показувати ітерації, чи тільки фінальне рішення? Все це потребує вашої уваги та правильного підходу. Зрештою, практика презентацій веде вас до набуття чергової необхідної навички — вмінню «продавати» ваші рішення.
Найважливішим фактором, який визначатиме структуру вашої презентації, є те, чи перебуваєте ви на ранніх стадіях проекту, чи на етапі його реалізації.
Наприклад, якщо ви знаходитися на ранніх етапах (Discovery), важливо зосередитися не стільки на естетиці дизайну, скільки на обговоренні результатів досліджень, бізнес-цілей та потреб користувачів. А макети, що виблискують певними кольоровими пікселями можуть стати вам на завади.
Discovery
- Вступ:
- Постановка задачі:
- Що я вирішую і чому — яку цінність це принесе користувачеві та/або бізнесу?
- Для кого я вирішую цю проблему — для користувачів чи для бізнесу?
- Яка пріоритетність цієї задачі?
- Результати:
- Визначте сценарії:
- Попрацюйте з продукт-менеджером над ймовірними сценаріями, для яких необхідно розробити проект.
- Використовуйте User Flow / Task Flow, щоб візуалізувати їх.
- Який функціонал наразі існує, а якого ще немає?
- Які дані досліджень доступні? Які дослідження ще треба провести?
- Які пропозиції були зроблені та які ітерації були проведені? Які найбільш перспективні варіанти подальшого розвитку і чому?
Якщо ви презентуєте дані досліджень, дорожні мапи, tasks або user-flows, то в жодному разі не використовуйте презентацію в слайдах. Річ у тім, що слайди завжди сприймаються, як демонстрація готових рішень. Слайди — це завжди про щось таке, що можна відправити далі, поділитися з іншими. Краще за все, буде зібрати все на одному артборді у Figma, FigJam, або Miro.
З вашими ідеями для візуалізації рішень працюйте на рівні low-fidelity wireframes. Уникайте шліфування пікселів. Сконцентруйтеся на створенні якомога більшої кількості концептів.
Delivery
- Вступ:
- Освіжаємо контекст:
- Яку проблему ми вирішуємо?
- Презентація доступних даних і результатів усіх попередньо проведених досліджень.
- Результати:
- Специфікації інтерфейсу:
- Зберіть усі макети, що авдиторія має розглянути на одній сторінці в Figma та уникайте стрибків між файлами.
- Розкажіть історію того, як ви прийшли до фінального рішення та покажіть основні ітерації, які були на шляху до нього.
- За наявності надайте посилання на інтерактивний прототип.
- Які існують технічні виклики і що ще потрібно вирішити?
- З якими edge cases ви зіткнулися та як збираєтеся їх вирішувати?
- Які наступні кроки (користувацькі тестування, контроль якості дизайну (QA), відстеження показників)?
На цьому все! Я сподіваюся, що цей контрольний список стане вам у пригоді, а ваші презентації стануть ефективнішими!
P.S. Друзі, я також ділюся корисним контентом у своєму Substack, де ви можете оформити підписку з отриманням доступу до навчальних матеріалів та менторських консультацій за запитом. Ви також можете підтримати «Ейдос» через buymeacoffee, або поширенням цієї статті.
Дякую! 🤗